obnova dedičského konania

Neprededený majetok po predkoch

Nebol zahnutý v pôvodnom dedičskom konaní

Pani Brigita ma oslovila so žiadosťou o pomoc pri otvorení náhradného dedičského konania po jej starom otcovi Adamovi, ktorý zomrel v roku 1970. V pôvodnom dedičskom konaní nebol však do poručiteľovho majetku zahrnutý všetok nehnuteľný majetok (pozemky) a tak v roku 2024 je na liste vlastníctva stále uvedený zosnulý pán Adam.
Z pôvodného dedičského konania vyplývalo, že dedičmi jeho majetku boli jeho dve deti, avšak tie sú t.č. taktiež zosnulé.
Zabezpečili sme všetky listiny a dokumenty preukazujúce okruh žijúcich dedičov po jeho dvoch deťoch a odborne so všetkými náležitosťami a prílohami podali návrh na príslušný Okresný súd.
Nakoľko bol návrh podaný "nakompletku", súd vydal poverenie pre notára, ktorý návrh a listiny skontroloval a predvolal účastníkov na pojednávanie. 



obnova dedičského konania

Zosnulý spoluvlastník na rodinnom dome a pozemkoch

Nehnuteľnosti neboli zahrnuté v pôvodnom dedičskom konaní

Veľmi častým javom a to vo väčšine prípadoch sa s tým stretávam  na dedinách, že rodinný dom je parcelovo posekaný tak, že predná časť domu patri vlastníkovi číslo 1(zvlášť parcela a aj LV), druhá časť domu patrí vlastníkovi č. 2  (zvlášť parcela a aj LV), tretia časť vlastníkovi č. 3 (zvlášť parcela a aj LV).
Vlastník číslo 2 a 3 sú zosnulí a vlastník číslo 1 nemá žiadne vedomosti o potencionálnych dedičoch. Čo robiť v takomto prípade. 
Zo skúseností viem, že ako prvé je vždy potrebné riešiť obnovu dedičského konania, zistiť dátum a miesto úmrtia a stotožniť súd na ktorom prebiehalo pôvodné dedičské konanie. Ak sa mi nepodarí zistiť tieto údaje, tak až následne môže prichádzať do úvahy súdna žaloba o vydržanie (ak sú splnené podmienky) alebo žaloba  o zrušenie a vysporiadanie na súde.
V tomto prípade sa mi podarilo stotožniť všetky potrebné údaje o oboch poručiteľoch (údaje sú verejne dostupné, nie sú obsahom GDPR), ale treba vedieť kde a ako hľadať. 
Následne bola podaná žiadosť o obnovu dedičského konania, nehnuteľnosti nadobudnú zákonní dedičia, s ktorým bude môcť vlastník č. 1 komunikovať o spôsobe a nakladaní s majetkom, prípadne odkúpiť tieto časti, alebo sa spoločne všetci dohodnú na odpredaji celej nehnuteľnosti.


Zápis SPF ako sprácu 

Neznámy/zosnulý vlastník na LV

Zápis SPF do správy na liste vlastníctva

Bežne sa na listoch vlastníctva stretávame s pojmom Slovenský pozemkový fond, ktorý je pri neznámych vlastníkoch - v kolonke "Správca" - vo veľa prípadoch bežne uvedený. Ale čo ak tam uvedený nie je? 
V prípade riešenia obnovy dedičského konania to nezohráva žiadnu úlohu, ale v prípade vydržania nehnuteľnosti alebo vysporiadania súdnou cestou to už problém je,- vysvetlím na reálnom príklade.
Pán E. kúpil rodinný dom s pozemkami, avšak kúpil si len väčšinový podiel od predchádzajúceho majiteľa, druhý spoluvlastník - menšinový je neznámy a toho času pravdepodobne aj zosnulý. Rád by mal však nehnuteľnosť v 1/1 vo svojom vlastníctve.
Obnovu dedičského konania sme vylúčili, nedokázali sme osobu stotožniť, t.j. presný dátum narodenia, úmrtia, súd na ktorom prebiehalo dedičské konanie.
Do úvahy by pripadlo vydržanie nehnuteľnosti, avšak pán E. nie je vlastníkom viac ako 10 rokov. Jednou s  možností je žiadosť o zrušenie a vysporiadanie spolupodielového vlastníctva na súde, alebo požiadať priamo SPF o odkúpenie. No tu by som podotkla, že vo väčšine prípadoch je súdny spor rýchlejšia varianta, ako čakanie na odpoveď z SPF :-)  
V prvom rade bolo potrebné zabezpečiť listiny a dokumenty k tomu, aby sme požiadali o zápis správy SPF do listu vlastníctva......prečo? Pretože zosnulý spoluvlastník sa žalovať nedá, ale ak je zastúpený  Správcom tak to už dáva zmysel aj právnu rovinu..... a tu náš príbeh ešte nekončí nakoľko sa práve vyvíja a rieši v čase......